Zabieg stosowany w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa od czasów starożytnych. Obecnie udoskonalona dzięki zastosowaniu nowoczesnych aparatów, jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów nieoperacyjnych w terapii ostrych i podostrych schorzeń kręgosłupa związanych z degeneracją krążka międzykręgowego. Efektem trakcji jest zmniejszenie wypukliny krążka międzykręgowego, zmniejszenie ucisku na korzenie nerwowe, odciążenie powierzchni stawowych kręgów i stawów międzywyrostkowych. Dzięki temu uzyskujemy rozluźnienie mięśni, odżywienie tkanek okolicy zabiegowej, zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Pracujemy na nowoczesnym stole do trakcji, z leżyskiem ruchomym w 3 płaszczyznach co umożliwia ułożenie pacjenta w pozycji bezbólowej (szczególnie ważne w fazie ostrej), ponadto pozwala na dostosowanie parametrów zabiegu do konkretnych potrzeb pacjenta (trakcja ciągła, przerywana, harmoniczna).
Wymagane jest przedstawienie aktualnych badań RTG , TK, Rezonans magnetyczny (i inne dostępne aktualne - max 6 m-cy ) u lekarza zlecającego zabieg.
Czas zabiegu - do 45 minut z ćwiczeniami.
Wskazania
- Zespoły korzenlewe D różnym pochodzeniu, w tym ostre
- Hipomobilność stawów
- Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
- Nadmierny skurcz mięśni przykręgosłupowych
- Ból dyskogennv, zwłaszcza wypuklina miękka
- Ból stawowy
- Choroby krążka międzykręgowego
Ważniejsze przeciwwskazania:
- osteoporoza
- ucisk na rdzeń kręgowy
- nowotwory kręgosłupa
- implanty w odcinku lędźwiowym
- objawy neurologiczne z odcinka S4
- zespół ogona końskiego
- kręgozmyk
- nadruchomość lub niestabilność kręgosłupa
- złamania kręgosłupa